Kredyty

RRSO – co to jest i jaki ma wpływ na koszt kredytu?

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to niedocenione narzędzie, dzięki któremu istnieje możliwość kompleksowego porównania ofert kilku banków i tym samym wyboru najkorzystniejszej. Jak się okazuje wiele osób decydując się na zaciągnięcie kredytu, skupia się przede wszystkim na jego oprocentowaniu. Nie jest to właściwa postawa, ponieważ banki poza oprocentowaniem naliczają również prowizję za udzielenie kredytu, ubezpieczenie oraz inne opłaty bankowe, które są doliczane do miesięcznej raty kredytu. Wyżej wspomniane znacznie zawyżają wysokość zaciągniętego zobowiązania o czym wiele osób nie do końca wie lub wie, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że można taniej.

Czy RRSO jest ważniejsze od nominalnego oprocentowania kredytu?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Oprocentowanie kredytu może wynosić naprawdę niewiele i to z reguły dumnie obwieszczają banki tylko po to, aby zdobyć klientów. Jak możemy się jednak domyślić nie ma nic za darmo w związku z czym to, że bank oferuje nam kredyty z niskim oprocentowaniem wcale nie oznacza, że nie “odbije” sobie tego w innych opłatach jakie będziemy musieli ponieść, aby w ogóle móc otrzymać tego typu finansowanie. W związku z powyższym, aby rzeczywiście ocenić opłacalność danej oferty kredytowej nie sugerujmy się jedynie jej oprocentowaniem, a weźmy pod uwagę wszystkie dodatkowe opłaty, prowizje oraz ubezpieczenia czyli właśnie RRSO.

Zobacz:  Pożyczka hipoteczna

Czy niższe RRSO zawsze daje nam gwarancję tańszego kredytu?

Jak się okazuje nie zawsze. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że RRSO jest uzależnione od różnorodnych promocji bankowych (przykładem może być brak prowizji), a także sposobu rozliczania rat (równe, malejące). W niektórych prywatnych firmach dochodzi nawet do sytuacji, że w pierwszej kolejności rozliczane są same odsetki, a dopiero później kapitał. Ponadto co ciekawe RRSO bierze także pod uwagę, kiedy spłacimy dany kredyt, a nie tylko ile będziemy go musieli spłacić. W związku z tym może okazać się, że droższy kredyt będzie miał niższe RRSO, a wynika to z rozliczania większości kosztów na początku jego spłaty.

Co oznaczają chwyty reklamowe “RRSO 0%”?

Oznaczają tylko tyle, że dany kredyt udzielany jest bez żadnych dodatkowych opłat i prowizji i rzeczywiście bardzo często można z takowymi się spotkać. Nie mniej jednak czasami dochodzi do sytuacji, że sklepy oferują raty 0%, ale np. podnoszą cenę towaru lub podczas procesowania wniosku kredytowego specjalnie zaniżają dochody, żeby wmówić klientowi, że w jego przypadku wchodzą w grę jedynie raty oprocentowane z ubezpieczeniem.

Zobacz:  Nadpłata kredytu hipotecznego - na czym to polega? Kiedy warto się na to zdecydować?

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close