
Zdarzają się takie sytuacje w życiu, kiedy nagle potrzebujemy dużego zastrzyku gotówki. Niezależnie, czy spowodowane jest to nagłą chorobą, inwestycją, która nie może poczekać, czy po prostu koniecznością zdobycia nowych środków na rozwój firmy, rozwiązaniem może być pożyczka hipoteczna. Zaciągnięcie jej pozwoli na sfinansowanie lub opłacenie niemal wszystkich nieprzewidzianych wydatków, ponieważ otrzymane z tytuł pieniądze mogą być naprawdę dużą sumą.
Czym jest pożyczka hipoteczna?
Pożyczki hipoteczne to najtańszy sposób, na otrzymanie pieniędzy na dobrowolnie wybrany przez nas cel. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, ubiegając się od pożyczkę hipoteczną, nie trzeba podawać konkretnego celu, a pieniądze wykorzystać w dowolny sposób. Jedynym warunkiem jest posiadanie nieobciążonej żadnymi długami nieruchomości. Zaciągając pożyczkę hipoteczną, można otrzymać od banku naprawdę pokaźny kapitał- nawet do kilkuset tysięcy złotych. Warto również podkreślić to, że niemal zawsze jest tańsza w spłacie niż kredyty gotówkowe, oraz karty debetowe.
Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna
Wiele osób ma problem z odróżnieniem kredytów hipotecznych od pożyczek hipotecznym. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że obydwa z tych źródeł finansowania wiążą się z podaniem wolnej nieruchomości pod zastaw. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku kredytów hipotecznych, otrzymane pieniądze mogą być przeznaczone tylko na określony cel, którym zazwyczaj jest remont, lub renowacja danej nieruchomości. W przypadku pożyczki hipotecznej otrzymane pieniądze mogą zostać wykorzystane w dowolny sposób. Na pewno nie zmienia się jednak jedna rzecz. Przed otrzymaniem zarówno kredytu, jak i pożyczki hipotecznej, bank bardzo skrupulatnie zweryfikuje nasze zdolności i oceni, czy jesteśmy wystarczająco rzetelni do otrzymania pieniędzy.
Kwota pożyczki i koszty
W momencie ubiegania się o kredyty i pożyczki hipoteczne, w grę zaczynają wchodzić naprawdę duże pieniądze. Zazwyczaj banki są skłonne pożyczać kwotę, która jest równa około 80% wartości całej oddanej pod zastaw nieruchomości np. jeżeli posiadamy nieruchomość wartą 400 tysięcy, to od banku możemy otrzymać nawet 360 tysięcy złotych. Zanim to jednak nastąpi, musimy cierpliwie czekać na decyzję banku, ponieważ w takich sytuacjach decyzja podejmowana jest w znacznie dłuższym okresie czasowym niż w przypadku kredytów gotówkowych na przedmioty codziennego użytku jak np. samochód lub telewizor.
Okres spłaty pożyczki hipotecznej zazwyczaj waha się od 10 do 30 lat. W tym czasie, poza pożyczoną kwotą przyjdzie nam również spłacać oprocentowanie składające się ze stopy WIBOR oraz marży banku. Pamiętajmy jednak o tym, że pomimo tego, że stopa WIBOR jest obecnie na niskim poziomie, to zawsze możliwe są jej wahania, przez co kwota spłaty może wzrosnąć. Przy pożyczaniu pieniędzy na pożyczkę hipoteczną, należy również pamiętać o prowizji dla banku za tzw. czynności, które pomogły ocenić, czy kredytobiorca jest rzetelny. Warto dowiedzieć się, ile wynosi taka kwota przed podpisaniem umowy z bankiem, ponieważ marża ta może wynosić nawet do kilku procent całego finansowania.