Kredyty

Nadpłata kredytu hipotecznego – na czym to polega? Kiedy warto się na to zdecydować?

Nadpłata kredytu hipotecznego to rozwiązanie, które może zainteresować szerokie grono kredytobiorców. Najpierw warto jednak dowiedzieć się wszystkich szczegółów na temat takiej nadpłaty, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że poczynione przez nas kroki nie doprowadzą do przykrych niespodzianek. Nadpłata kredytu hipotecznego jest jak najbardziej wskazana szczególnie wtedy, gdy zaciągniemy kredyt na kilkadziesiąt lat, a z czasem nasza sytuacja finansowa zacznie się znacznie poprawiać. Warto to wykorzystać, gdyż nie wiemy, kiedy konkretnie przyjdą niego gorsze czasy, dlatego trzeba się przed nimi w pewnym stopniu zabezpieczyć. Najlepiej porozmawiać na ten temat z doradcami finansowymi i wspólnie podjąć racjonalną decyzję.

Nadpłata kredytu hipotecznego – co to tak właściwie jest?

Z pojęciem nadpłaty kredytu hipotecznego mamy styczność przede wszystkim wtedy, gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu np. na zakup mieszkania. O wszystkie szczegóły możemy oczywiście wypytać przedstawiciela banku, lecz warto również zgłębić wiedzę w tym zakresie na własną rękę, tak aby nie dać się nikomu zaskoczyć.

Nadpłata kredytu hipotecznego to korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy na takie działania pozwala nam nasz aktualny budżet. Trzeba go dokładnie przeanalizować i na tej podstawie zdecydować się na podjęcie odpowiednich kroków. Jest to częściowo wcześniejsza spłata pożyczonej od banku kwoty. Na nadpłatę możemy się zdecydować praktycznie w każdym banku, lecz kluczowe jest zapoznanie się z informacjami zawartymi w podpisywanej umowie kredytowej (m.in. co do okresu, w którym możemy się zdecydować na wdrożenie omawianej opcji). Niektóre zobowiązania finansowe są spłacane przed czasem, z czego jasno wynika, iż kredytobiorcy chętnie korzystają z takiej możliwości. Dużo zależy jednak od naszego indywidualnego przypadku, dlatego też bazujmy jedynie na własnych doświadczeniach.

Nadpłata kredytu hipotecznego – jakie niesie za sobą korzyści i na jakiej zasadzie to działa?

Nadpłata kredytu hipotecznego niesie za sobą spore korzyści, ale jedynie wtedy, gdy wszystko jest bardzo dokładnie przemyślane i skonsultowane z doświadczonymi specjalistami z zakresu finansów i bankowości. Nadpłata kredytu hipotecznego opiera się w dużej mierze na wpłacaniu wyższych sum, niż wynika to z ustalonych w umowie kredytowej rat. Kredytobiorca sam decyduje o tym, jakie konkretnie sumy chce wpłacać i kiedy zechce to zrobić. Czasami jest to podwójna rata, a niekiedy zainteresowane osoby decydują się nawet na wpłacanie potrójnych rat.

Nadpłata kredytu hipotecznego doprowadza do tego, że jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty odsetkowe. To dobra informacja zwłaszcza dla tych osób, które zaciągają kredyt np. na 30 lub 35 lat. Im więcej i szybciej będziemy spłacać, tym mniejsze będzie nasze aktualne saldo kredytowe. Najlepiej będzie, gdy udamy się na osobistą rozmowę z przedstawicielem banku i przedstawimy mu nasze cele, a wspólnymi siłami z pewnością uda się wyszukać korzystne rozwiązanie dla obu stron. Dzięki nadpłacie kredytu hipotecznego w krótszym czasie pozbędziemy się naszego zobowiązania.

Zobacz:  Karta przedpłacona - co to jest i jak z niej korzystać?

Nadpłata kredytu hipotecznego a wcześniejsza spłata kredytu – jakie są różnice? Jak nadpłata może wpłynąć na nasze raty?

W tym miejscu wypadałoby poznać podstawowe różnice pomiędzy nadpłatą kredytu hipotecznego a wcześniejszą spłatą kredytu. Miejmy na uwadze to, że wcześniejsze spłaty kredytów dotyczą głównie kredytów gotówkowych (możliwość szybszego spłacenia kredytu bez ponoszenia dodatkowych opłat). Nadpłata kredytu hipotecznego prowadzi natomiast do tego, że zamiast przykładowych 12 rat kredytu w ciągu roku spłacimy 13 rat.  Ważną informacją dla każdego kredytobiorcy jest to, że nadpłata kredytu hipotecznego poskutkuje (jedną z dwóch możliwości – popularniejszą opcją jest skrócenie okresu kredytowania):

  • obniżeniem miesięcznych rat – w przyszłości zapłacimy bankowi nieco mniejsze raty (możemy na tym zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie),
  • skróceniem czasu trwania umowy – nawet o kilkadziesiąt miesięcy.

Jak widać w taki sposób możemy zadbać o nieco większe oszczędności w swoim domowym budżecie. Oczywiście wszelkie kroki powinny być najpierw co najmniej kilka razy przeanalizowane (z pomocą kalkulatora kredytów hipotecznych), dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasza sytuacja finansowa nie ulegnie załamaniu.

Czy zapłacimy prowizję za nadpłatę kredytu hipotecznego?

Zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania nie oznacza tego, iż nie możemy go wcześniej spłacić. Mamy do tego pełne prawo, lecz musimy wiedzieć o tym, że nadpłata kredytu hipotecznego może poskutkować koniecznością opłacenia prowizji bankowej. Banki są w stanie pobierać taką prowizję przez pierwsze trzy lata spłaty kredytu (wartość ta nie powinna być wyższa niż 3 procent wysokości spłacanej kwoty), a po upływie tego okresu ewentualna nadpłata nie będzie generować żadnych dodatkowych kosztów. Banki jednak często odstępują od pobierania prowizji, lecz wszystkie informacje na ten temat znajdziemy w umowie kredytowej.

Z jakich narzędzi warto skorzystać przy nadpłacie kredytu hipotecznego?

Przy nadpłacie kredytu hipotecznego możemy skorzystać z kilku przydatnych narzędzi. Jednym z nich jest kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego, do którego dostęp mamy poprzez sieć internetową. Kalkulator pomoże obliczyć nam to, ile konkretnie pieniędzy zaoszczędzimy na takim rozwiązaniu. Konieczne okaże się jednak podanie kilku podstawowych informacji, w tym:

  • okresu kredytowania,
  • rodzaju rat (równe lub malejące – korzystniej wygląda to przy ratach równych),
  • kwoty kredytu,
  • wysokości oprocentowania.
Zobacz:  Pożyczka hipoteczna

Jeśli podejdziemy do sprawy racjonalnie i wszystko dokładnie wyliczymy może się okazać, że nadpłata kredytu hipotecznego będzie nas dla nas oznaczać spore oszczędności (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych).

Nadpłata kredytu hipotecznego nie obejdzie się też bez złożenia odpowiednio wniosku do banku (czasami trzeba zrobić to pisemnie). Najlepiej zdecydować się na to przy niskich stopach procentowych.

Nadpłata kredytu hipotecznego – krótkie podsumowanie

Pora na krótkie podsumowanie artykułu o nadpłacie kredytu hipotecznego. To rozwiązanie, które powinno być przez nas przeanalizowane w sytuacji, gdy pozwala nam na to nasz aktualny budżet. To częściowo wcześniejsza spłata pożyczonej kwoty, na co możemy się zdecydować praktycznie w każdym banku (konieczne jest złożenie wniosku i zapoznanie się z zapisami w umowie kredytowej). Warto to przedyskutować z doradcą finansowym i skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, gdzie podaje się okres kredytowania, rodzaj rat (korzystniejsze są równe), kwotę kredytu i wysokość oprocentowania. Co ważne nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna zwłaszcza przy niskich stopach procentowych.

Nadpłata kredytu hipotecznego poleca na wpłacaniu wyższych sum, niż wynika to z ustalonych wcześniej rat. Doprowadza to do zmniejszenia kosztów odsetkowych. Takie pojęcie różni się nieco od wcześniejszej spłaty kredytu, ponieważ druga opcja ma związek głównie z kredytami gotówkowymi. Przy nadpłacie kredytu hipotecznego mamy do wyboru jedną z dwóch korzystnych możliwości: obniżenie miesięcznych rat (oszczędność na poziomie kilkuset złotych miesięcznie) lub skrócenie czasu trwania umowy (nawet o kilkadziesiąt miesięcy).

Nasze poczynania mogą poskutkować koniecznością opłacenia prowizji bankowej. Banki mogą pobierać taką prowizję przez pierwsze 3 lata spłaty kredytu (nie więcej niż 3 procent wysokości spłacanej kwoty), zwykle jednak się na to nie decydują. Trzeba o tym porozmawiać z ich przedstawicielami i dokładnie wczytać się w podpisywaną umowę. Starannie przemyślana nadpłata kredytu hipotecznego może nieść za sobą spore oszczędności (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close