KredytyFinanse

Kredyt odnawialny w rachunku

Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym to prosty i wygodny produkt finansowy, który cieszy się coraz większą popularnością. Aby poznać główne zalety limitu w rachunku warto zrozumieć jego podstawowe zasady funkcjonowania.

Kto może uzyskać limit odnawialny w rachunku?

Limit odnawialny w rachunku najczęściej przyznawany jest osobom, które w danym banku od dawna posiadają rachunek bieżący. Jednocześnie istnieją odstępstwa od tej zasady, bo część banków jest skłonna przyznać taki limit także nowym klientom, po przeanalizowaniu historii rachunku z innego banku.

Jaką kwotę można pożyczyć?

Z zasady banki zgadzają się przyznać limit w wysokości sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia. To właśnie owa pensja wpływająca regularnie na rachunek stanowi główne zabezpieczenie takiego kredytu.

Jakie formalności trzeba spełnić?

Aby uzyskać taki limit wystarczy złożyć w swoim banku wniosek. Decyzja o przyznaniu podejmowana jest zwykle bardzo szybko, podpisywana jest umowa o otwarcie limitu na okres najczęściej jednego roku.

Zobacz:  Kiedy wybrać leasing z wysokim a kiedy z niskim wykupem

Jak w praktyce działa limit odnawialny w rachunku?

Limit odnawialny w rachunku to taki kredyt, który generuje koszty tylko wtedy, gdy jesteśmy na minusie. W zasadzie często nic nie musimy robić by limit spłacić, bo spłaca on się automatycznie z wpływów na rachunek. Załóżmy, że ktoś otrzymuje pensję w wysokości 2000 zł i ma przyznany limit w wysokości 12000 zł. Pensja wpływa 10 dnia miesiąca. Jeśli w pierwszym dniu miesiąca klient zejdzie do salda -1000 zł a dnia dziesiątego wpłynie pensja to oznacza, że zapłaci on odsetki od kwoty 1000 zł za 10 dni. Dzięki temu taki kredyt jest tani, bo płacimy tylko wtedy, gdy z niego korzystamy. Limit odnawialny pod pewnymi względami jest korzystniejszy od na przykład karty kredytowej. Mając kartę możemy zrobić zakupy tylko tam, gdzie jest terminal. Wypłacając pieniądze w ramach limitu w rachunku zapłacimy nimi wszędzie.

Zobacz:  Karty płatnicze dla dzieci i młodzieży

Ile kosztuje limit odnawialny?

W przypadku limitu odnawialnego w rachunku płacimy odsetki wtedy, gdy korzystamy z zadłużenia oraz prowizję za otwarcie limitu i po roku prowizję za kolejne przedłużenie. W praktyce wiele banków rezygnuje z obydwu prowizji. Są nawet takie banki, które zgadzają się na przedłużenie limitu o kolejny rok bez konieczności jego spłaty po roku czasu.

Jak widać limit odnawialny w rachunku to produkt wygodny i elastyczny. Wysokość jego oprocentowania zwykle bywa odrobinę niższa niż w przypadku pożyczek gotówkowych. Dodatkowym atutem jest fakt, że otrzymujemy go niemalże od ręki, bez zbędnych formalności.

 

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close