
Każdy z nas chce pomnożyć swój kapitał. Kiedy już poziom naszych zarobków przekracza nasze wydatki, możemy zacząć zastanawiać się nad ich inwestycją. Strategii jest wiele, ale nie one są najważniejszym czynnikiem sukcesu. Jakie są podstawy inwestowania pieniędzy?
Co należy wiedzieć o inwestowaniu pieniędzy?
Podstawową kwestią dotyczącą inwestowania pieniędzy, jest to, że nie ma sposobów, które dają stuprocentową pewność zysku. Gdyby tak było, to wszyscy ludzie z dnia na dzień staliby się bogaci. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana. Im mniejsze ryzyko straty zainwestowanych pieniędzy, tym mniejsza szansa na jakikolwiek zysk. I odwrotnie – im bardziej ryzykowna stawka, tym ewentualny zysk będzie większy.
Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na łut szczęścia? Oczywiście, że nie. Chociaż jest wiele wydarzeń, na które nie mamy wpływu i nie możemy ich przewidzieć, to wciąż inwestowanie pieniędzy przypomina bardziej sztukę niż hazard. To dzięki wieloletniemu doświadczeniu, ogromnej wiedzy oraz setkom prób i błędów najwięksi giganci potrafią zbić prawdziwą fortunę.
Ostatecznie chodzi o wzięcie odpowiedzialności za swoje pieniądze. Nie można liczyć na to, że ktoś podsunie nam magiczne rozwiązanie, a kiedy zawiedzie, to zrzucimy całą winę na niego. To nasza własność i musimy liczyć się z konsekwencjami naszych działań. Żaden poradnik nie daje gwarancji. Jednak wciąż można liczyć na pewne rady i sugestie, dzięki którym poruszanie się na rynku inwestycyjnym będzie skuteczniejsze.
Jakie są podstawowe informacje, które musimy ustalić, żeby inwestować pieniądze?
Jeżeli decyzja o rozpoczęciu inwestowania pieniędzy jest już przesądzona, to musimy zadać sobie kilka kluczowych pytań.
Fundamentalną kwestią przy tego typu wyborach jest ustalenie, dlaczego w ogóle chcemy się tym zająć? Jeżeli szukamy miejsca na szybki i łatwy zysk, to możemy się zawieść, szczególnie jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z inwestycjami. Dojście do wprawy wymaga dużo czasu i pracy. Bez tego czynnika sukces jest niemożliwy. Dlatego upewnijmy się, że mamy odpowiednio silną motywację, żeby przebrnąć przez momenty zwątpienia i zmęczenia.
Musimy też ustalić, jakim budżetem dysponujemy. Warto na to poświęcić więcej uwagi, ponieważ pomyłka może nas dużo kosztować. Systematycznie prowadzony budżet domowy pomoże nam ustalić, jaką mamy nadwyżkę finansową, żeby ryzyko związane z inwestycjami było akceptowalne. Musimy ustalić, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, żeby osiągnąć dany cel.