Finanse

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto – ile dostaniemy na rękę?

Chyba każdy z nas chciałby otrzymywać wypłatę wyrażoną w kwocie brutto. Na rękę otrzymujemy jednak sumę netto, czyli znacznie niższą. Wiele osób ma problem z tym, ile pieniędzy tak naprawdę otrzyma w dniu wypłaty. Na szczęście są zasady, które jasno określają tę kwestię i pozwalają obliczyć kwotę wynagrodzenia, które otrzymamy każdego miesiąca.

Wynagrodzenie a rodzaj umowy

Zawierając umowę z pracodawcą w większości przypadków mamy określoną kwotę godzinową lub wynagrodzenie brutto. Jest to suma inna niż ta, którą uzyskamy przy wypłacie. W przypadku umowy o pracę zostaną odliczone składki emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne oraz zaliczka na podatek. Przy umowie zleceniu potrąceń jest mniej, ponieważ pracownik nie opłaca ubezpieczenia chorobowego. Jeśli pracodawcę będzie łączyła z pracownikiem umowa o dzieło, wynagrodzenie będzie najwyższe. Pracownik odprowadza bowiem jedynie zaliczkę na podatek, a nie pokrywa żadnych innych składek.

Zobacz:  Szybkie wsparcie, czyli kredyt dla firm na start

Ile wyniesie wynagrodzenie netto?

Aby obliczyć kwotę wynagrodzenia netto, warto sięgnąć po przykład. Będzie to 3500 złotych brutto. Przy umowie o pracę kwota wypłacona pracownikowi wyniesie 2505 złotych. Z wypłaty zostanie bowiem potrącone 342 złote ubezpieczenia emerytalnego, 53 złote ubezpieczenia rentowego, 86 złotych ubezpieczenia chorobowego oraz 272 złote ubezpieczenia zdrowotnego. Zaliczka na podatek wyniesie 243 złote. W przypadku umowy zlecenia na rękę pracownik otrzyma 2619 złotych. Z wypłaty zostaną potrącone 342 złote ubezpieczenia emerytalnego, 53 złote ubezpieczenia rentowego, 280 złotych ubezpieczenia zdrowotnego oraz 207 złotych zaliczki na podatek. Przy umowie o dzieło pracownik otrzyma na rękę 2996 złotych, ponieważ pokryje jedynie 504 złotych zaliczki na podatek.

Zobacz:  CIEKAWE POMYSŁY INWESTYCYJNE DLA OSÓB O ŚREDNICH DOCHODACH

Jak samodzielnie wyliczyć wynagrodzenie?

Samodzielne wyliczenie wynagrodzenia może być trudne, dlatego najlepiej będzie skorzystać z ogólnodostępnych w sieci kalkulatorów. Wystarczy podać w nich kwotę wynagrodzenia brutto oraz wybrać odpowiedni rok podatkowy. Już po kilku chwilach dowiemy się, ile wyniesie pensja netto, a także otrzymamy dokładne wyliczenie kwoty każdej składki, którą obowiązkowo musimy pokryć. Warto również podkreślić, że od 1 sierpnia 2019 roku obowiązuje nowa ustawa, zgodnie z którą młodzi pracownicy poniżej 26 roku nie odprowadzają od wynagrodzenia podatku dochodowego. Dzięki temu ich pensje wzrosną, jeśli złożą u pracodawcy oświadczenie o zwolnieniu tegorocznego dochodu z PIT. W innym przypadku zwrot zaliczki zostanie przekazany pracownikowi po złożeniu rocznego zeznania podatkowego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close