FinanseTechnologia

Uber – jak działa i ile kosztuje?

Taksówki funkcjonują od wielu lat, ale od niedawna mają sporą konkurencję. Wiele osób uważa, że Uber jest opcją tańszą i wygodniejszą i jeśli tylko działa on w Twoim mieście, koniecznie powinieneś spróbować go zamówić przy najbliższej okazji. Jakie ułatwienia wprowadza ta aplikacja i czy rzeczywiście jest najtańszą opcją?

Czym jest Uber?

Jeśli chcesz skorzystać z Ubera najpierw powinieneś zainstalować aplikację na swoim smartfonie. Po zainstalowaniu zostaniesz poproszony o stworzenie konta i podpięcia pod nie karty płatniczej. Dzięki temu nie będziesz potrzebował mieć przy sobie gotówki a opłata za przejazd będzie automatycznie pobierana z Twojego konta.

Kiedy ustalisz dokąd chcesz jechać, aplikacja zlokalizuje Cię i wyśle zamówienie do kierowcy znajdującego się najbliżej. Jeżeli on potwierdzi przyjęcie zamówienia, do Ciebie dotrze wiadomość z imieniem kierowcy, modelem jego samochodu oraz numerem rejestracyjnym. Na małej mapie zobaczysz, jak pojazd zbliża się w Twoim kierunku oraz powiadomienie, kiedy będzie już na Ciebie czekał. Czy jest to wygodne? Na pewno zamówienie przejazdu z poziomu aplikacji jest bardzo łatwe a szczególnym ułatwieniem jest tu płatność bezgotówkowa, którą obsługuje niewiele taksówek.

Zobacz:  Konto walutowe - wszystko o kontach walutowych

Dostępność Ubera

Jeżeli mieszkasz w małej miejscowości istnieje duże prawdopodobieństwo, że Uber nie będzie w niej dostępny. Aplikacja działa na razie w większych miastach, co nie znaczy, że nie poszerzy swojej działalności o kolejne lokalizacje, jeśli tylko znajdą się kierowcy chętni do współpracy.

W miastach, w których Uber oferuje swoje usługi zamówienie przejazdu potrwa zapewne tylko chwilę. Kiedy będziesz potrzebował transportu w godzinach mniejszego ruchu cena może okazać się mocno konkurencyjna. Za kilkanaście złotych możesz przejechać na drugi koniec miasta. Jednak w godzinach, kiedy zapotrzebowanie na kierowców jest większe, na przykład w sobotnią noc w centrum Warszawy, ceny idą w górę.

Taksówka czy Uber, co wyjdzie taniej?

Podczas wspomnianego wzmożonego zapotrzebowania, w Uberze występuje mnożnik według którego liczone są ceny za przejazd. Jeżeli zamówisz przejazd w godzinach, w których transportu potrzebuje jednocześnie bardzo wielu ludzi możesz zostać rozliczony według najwyższego mnożnika, wtedy przejazd taksówką mógłby okazać się tańszą opcją. Jeśli jednak potrzebujesz dojechać do pracy w poniedziałkowy poranek, koniecznie sprawdź ceny na swojej aplikacji a będziesz mile zaskoczony.

Zobacz:  Karty płatnicze dla dzieci i młodzieży

Uber posiada kilka kategorii pojazdów do wyboru a każda z nich jest rozliczana według innego cennika.

  • UberX to najczęściej wybierana opcja. Są to samochody osobowe mieszczące do 4 osób i dobrze sprawdzają się przy prywatnych przejazdach. Ich opłata początkowa wynosi 4 zł, za przejechany kilometr zapłacisz 1,30 zł a jedna minuta podróży kosztować Cię będzie 0,25 zł.
  • UberSELECT to opcja gwarantująca wyższy komfort przejazdu. Są to nowsze samochody o podwyższonym standardzie, dlatego opłata początkowa to kwota 7 zł, każdy kilometr kosztuje 1,70 zł a minuta drogi 0,35 zł.
  • UberVAN to rozwiązanie dla większej grupy. Te pojazdy mieszczą 6 osób, co pozwoli na wspólną podróż bez konieczności składania podwójnego zamówienia. Opłata początkowa to koszt 10 zł, przejechany kilometr 1,70 zł a minuta spędzona w samochodzie kosztuje 0,50 zł.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close