FinanseBankowość

Konto walutowe – wszystko o kontach walutowych

W dobie rosnącej popularności międzynarodowych transakcji warto zdecydować się na posiadanie konta walutowego. Jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który nasz bank prowadzi dla nas w walucie innej niż złotówki. Niezależnie od tego czy chodzi o dolary, franki szwajcarskie, czy finty brytyjskie banki oferują nam swoje usługi.

Czym w rzeczywistości jest konto walutowe? 

Konto walutowe jest wygodną opcją, która umożliwia nam wykonywanie transakcji w obcej walucie bez ponoszenia za to dodatkowych kosztów. Standardowo, jeśli dokonujemy wypłaty w bankomacie poza granicami kraju, płacimy w restauracji czy w sklepie za zakupy, a nasze konto, to standardowe konto bankowe, prowadzone w złotówkach, to ponosimy koszty przeprowadzenia każdej z tych transakcji. Konto walutowe zapewnia nam to, że będzie ona bezpłatna, szybka i w dowolnym zakątku świata.

W jakim banku otworzyć konto walutowe i na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy w związku z takim bankiem? 

Decydują się na otworzenie konta bankowego należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z ofertą, jaką bank przedstawia nam w tym, konkretnym zakresie. Warto wziąć pod uwagę w jakiej walucie będzie prowadzone konto – jeśli podróżujemy po Europie, to będzie zależało nam głównie na Euro, które natomiast w Stanach Zjednoczonych nie będzie zbyt przydatne. Te kwestie należy dostosować indywidualnie do swojego trybu życia. Należy dowiedzieć się także czy założenie takie konta jest darmowe, a jeśli nie, to ile kosztuje i z jakimi kosztami wiąże się jego prowadzenie – koszty za poszczególne transakcje etc. Warto zdawać sobie sprawę, że wiele banków oferuje takie oferty zupełni za darmo. Ważną kwestą z punktu widzenia użytkownika będzie także możliwość korzystania z karty płatniczej – warto zapytać czy jest możliwość jej wyrobienia, w jakiej cenie oraz na jakich zasadach będziemy mogli z niej korzystać. W banku warto też zapytać czy konto walutowe w nim jest oprocentowane, zdarza się to, co prawda dość sporadycznie, natomiast na pewno warto mieć pewność, jak wygląda ta kwestia w naszym baku.

Zobacz:  Bankowość internetowa - Szybko, sprawnie i bez zbędnych formalności!

Przede wszystkim należy pamiętać, aby przed otwarciem konta walutowego zapoznać się wnikliwie z umową, dotyczącą oferty przesłanej nam przez bank, aby mieć pewność, że nie ma w niej ukrytych żadnych kosztów, o których dowiedzielibyśmy się już w trakcie korzystania z konta.

Czy warto zdecydować się na otworzenie konta walutowego? 

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być dość prosta – na ogół tak. Jednak pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy osobami, które podróżują czy dokonują transakcji w obcej walucie, to tego rodzaju konto nie będzie dla nas przydatne. Natomiast, jeśli często wyjeżdżamy poza granice Polski lub wielokrotnie dokonujemy zakupów internetowych na zagranicznych portalach, to tego rodzaju konto pozwoli nam zaoszczędzić nasz czas, pieniądze. Dodatkowo koszty otwarcia i prowadzenia konta walutowego na ogół nie są wygórowane, a w niektórych bankach zupełnie darmowe, przez co większość z nas z pewnością będzie mogła sobie na tego rodzaju konto pozwolić.

Tagi

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close