FinanseBankowość

Karty płatnicze dla dzieci i młodzieży

Jednym z elementów kształtowania osobowości dziecka jest uczenie go gospodarowania pieniędzmi. Dziecko powoli uczy się robić zakupy, rozpoznawać produkty, płacić i obliczać resztę. Poznaje jak wydaje się pieniądze na własne potrzeby, jak oszczędzać i że warto czasem zrezygnować z zakupu impulsywnego na rzecz długoterminowego. Rodzice wypełniając tę część swojej pracy stosują najczęściej niewielkie wypłaty dla dziecka przekazywane tygodniowo lub miesięcznie. Jednak metoda ta może być praktyczna w przypadku małych dzieci, jednak te starsze, albo już nastolatki oczekują czegoś zupełnie innego.

Karty płatnicze dla dzieci 

Wychodząc naprzeciw nowym oczekiwaniom większość banków ma w swojej ofercie karty płatnicze dla dzieci powyżej 13 roku życia. W tym wieku dziecko może wkroczyć już w świat finansów swoich rodziców i samodzielnie zapoznać się z zasadami bankowości. Poprzez logowanie się do konta bankowego, korzystania z funkcji bankowości internetowej, sprawdzania sald, doładowywania telefonu, korzystania z karty płatniczej i pobierania pieniędzy z bankomatu uczy się związku pomiędzy przychodem a wydatkami.

Zobacz:  Ile w rzeczywistości kosztuje utrzymanie psa?

Karty płatnicze dla dzieci chronią je przed gubieniem pieniędzy, jednym z odcieni przemocy w szkole, ale też przed łatwym wydawaniem ich na słodycze czy przekąski. W przypadku zgubienia karty łatwo ją zablokować i ustrzec się przed stratą gromadzonych na koncie pieniędzy. W przypadku wyjazdu dziecka na obóz czy kolonie łatwo zasilić mu konto i w ten sposób dostarczyć środki.

Zakładanie karty płatniczej dla dziecka

Zakładanie karty płatniczej jest bardzo proste i można zrobić to zarówno w siedzibie stacjonarnej banku jak i online. Niektóre banki wymagają, aby jedno z rodziców miało w nim swoje własne konto, bowiem konto dla dziecka jest formą subkonta, do którego rodzice mają pełen wgląd i mogą śledzić wszystkie ruchy na tym koncie. Niektóre z banków akceptują jednak samodzielne konta dla dziecka, jednak zawsze z dostępem rodziców.

Zobacz:  Bank centralny – Narodowy Bank Polski

Poszukując banku, w którym chcemy założyć konto dla dziecka warto znaleźć taki, który zaproponuje nam konto oprocentowane. Zwykle poziom oprocentowania nie jest wysoki, ale z pewnością zmotywuje dziecko do oszczędzania i liczenia środków.

Prowadzenie konta dla dziecka oraz wszelkie operacje na koncie zwykle do ukończenia 20 lub 25 roku życia są bezpłatne.  Dobrze jest gdy karta płatnicza oferuje jeszcze dodatkowe korzyści, np: zniżkę na bilet do kina, rabat w szkole językowej czy podczas zakupów ubrań danej marki.

Karty płatnicze dla dzieci to wygoda dla wszystkich. Należy jednak pamiętać, że gdy dziecko ukończy lat 18 warunki utrzymania konta mogą się zmienić i należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close