
Jeśli kiedykolwiek myśleliśmy o rozsądnej organizacji naszych pieniędzy, z pewnością natknęliśmy się na pojęcie “karta pre-paid”, określane w naszym języku jako “karta przedpłacona”. Być może ominęliśmy tę popularną na zachodzie kontynentu opcję, kierując naszą uwagę w stronę bardziej standardowych rozwiązań, jak karty kredytowe, czy debetowe. Tymczasem warto wiedzieć, czym jest karta tego rodzaju i jak umiejętnie wykorzystać ją do zarządzania domowym budżetem.
Czym jest karta przedpłacona?
Najkrócej rzecz ujmując jest to karta, na którą sami wpłacamy pieniądze, a następnie możemy przy jej użyciu dokonywać wszelkich transakcji bezgotówkowych. Karta pre-paid różni się od karty kredytowej tym, że nie jest kredytem, a co za tym idzie nie jest w żaden sposób oprocentowana. Do jej założenia nie jest więc potrzebne jakiekolwiek badanie naszej zdolności kredytowej. Od standardowej karty, dołączanej do konta osobistego różni ją natomiast to, że sami decydujemy, ile jest na niej środków, nie ma ona w żaden sposób połączenia z całością naszego budżetu. Ma to ogromne znaczenie dla naszego spokoju w przypadku zagubienia bądź kradzieży. Do założenia karty przedpłaconej wystarczy zwykle aktualny dowód osobisty i wizyta w banku, co czyni ją produktem łatwo dostępnym dla każdego.
W jakich sytuacjach przyda nam się karta pre-paid?
Karta przedpłacona przyda nam się w każdej sytuacji, w której chcemy mieć kontrolę nad ilością wydanych pieniędzy i z góry planować kwotę wydatków na określony czas. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na zakupy odzieżowe z solennym postanowieniem wydania tylko określonej kwoty, czy zabieramy ją do marketu spożywczego, kiedy skończą się na niej środki nie będzie można zaczerpnąć ich więcej aż do czasu ponownego doładowania. Karta tego rodzaju jest też zbawieniem dla rodziców. Zamiast kieszonkowego możemy zaopatrzyć naszych podopiecznych w kartę pre-paid, którą trudniej zgubić niż naręcze drobniaków lub upychane po kątach plecaka banknoty. Przyda się ona również w razie wyjazdu dziecka. Jeśli skończą się na niej pieniądze możemy w każdej chwili zdecydować, czy doładować ją, czy też zostawić młodej osobie ponoszenie konsekwencji nierozsądnego operowania pieniędzmi.
Szczególnie szerokie możliwości stwarzają karty pre-paid na okaziciela. Możemy ofiarować je w formie prezentu – wiele banków oferuje umieszczenie na nich specjalnych urodzinowych grafik, dzięki czemu taki podarek wygląda solidnie i estetycznie. W niektórych przypadkach karta może być formą zapłaty za wykonaną usługę – wystarczy wysłać ją pocztą, a następnie doładować. Karta przedpłacona na okaziciela jest też najbezpieczniejszą formą płatności internetowych. Ponieważ nie są z nią powiązane żadne dane osobowe, możemy przestać się martwić o jakiekolwiek ryzyko wycieku naszych personaliów w głębiny internetu.
Jak nie korzystać z karty przedpłaconej?
Właściwie jedyną zasadą, jakiej należy się trzymać to nie zabieranie jej na zakupy równolegle z innymi kartami. Nasza psychika współpracuje z nami znacznie lepiej, kiedy podjęciu decyzji towarzyszy konkretne działanie. Mając w portfelu zarówno kartę przedpłaconą, jak i standardową kartę płatniczą do konta możemy zapomnieć o trzymaniu się postanowienia o wydaniu tylko określonej kwoty.