Finanse

Ile w rzeczywistości kosztuje utrzymanie psa?

Posiadanie psa to nie tak beztroski czas, jak powszechnie sądzą osoby nieposiadające zwierzaków. Już samo kupienie psa z hodowli stanowi wydatek przekraczający często 2000 złotych, a to dopiero początek regularnych kosztów, ponoszonych w czasie życia pupila. W przypadku zwierzaka zabranego ze schroniska udaje się ograniczyć początkowe koszty jego posiadania – jednak nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie. Ile więc kosztuje utrzymanie psa?

Wyprawka i wydatki na jedzenie

Już w pierwszych dniach posiadania psa należy liczyć się z wydatkami poniesionymi w związku z wyprawką. Są to bardzo uzasadnione koszty, które pozwolą zwierzęciu zadomowić się w nowym środowisku, a przede wszystkim umożliwią mu właściwe funkcjonowanie. W skład podstawowej wyprawki dla psa wchodzą miski na jedzenie oraz wodę, karma, legowisko, gryzaki, smycz i obroża. Hodowcy, którzy dysponują większą ilością gotówki lub chcą wyjątkowo umilić życie swojemu pupilowi mogą doliczyć do swoich wydatków także smakołyki, zabawki, witaminy, czy szczotkę do pielęgnacji sierści. Koszt zakupu wyprawki w podstawowej wersji to około 150 – 200 złotych. Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem zwierzaka mogą pojawić się dodatkowe koszty, związane między innymi z wymianą legowiska na większe, czy dokupieniem niezniszczonych zabawek.

Zobacz:  Kiedy wybrać leasing z wysokim a kiedy z niskim wykupem

Przez cały okres posiadania zwierzęcia ważnym wydatkiem będzie również jedzenie. Układ trawienny psa jest bardziej wrażliwy, niż ludzki stąd warto powstrzymywać się przed “dokarmianiem” pupila resztkami z obiadu i tym podobnymi. Koszt zakupu kilograma dobrej, suchej karmy rozpoczyna się od 20 złotych. Mokre posiłki z puszek lub gotowane jedzenie to każdorazowy koszt około 5-10 złotych. Uwielbiane przez psy smakołyki to kolejny wydatek dla hodowcy – ich paczka może kosztować około 10 złotych. Miesięczne wydatki na pokarm dla psa często zaczynają się już od 100 złotych w przypadku najmniejszych raz. Im większy zwierzak, tym większe koszty.

Co z pielęgnacją?

Nie wolno zapominać, że pupil wymaga pielęgnacji i opieki weterynaryjnej, a te będą dodatkowym wydatkiem dla właściciela. Coroczne szczepienie przeciw wściekliźnie to około 30 złotych, z kolei koszt rocznego odrobaczania to średnio 120 złotych. Właściciele ras wymagających wizyt u “psich fryzjerów” muszą liczyć się z kosztem około 60 złotych za umycie zwierzaka, jego obcięcie i przycięcie pazurków. Dodatkowo wydatkiem będą wszystkie leki i wizyty u weterynarza związane z chorobami pupili – mogą być one związane ze sterylizacją, czyszczeniem zębów, bądź leczeniem chorób u psów starszych. Zazwyczaj ceny wizyt rozpoczynają się wówczas od 100 złotych.

Zobacz:  Szybkie wsparcie, czyli kredyt dla firm na start

Jak widać, już roczne wychowanie psa stanowi niemały wydatek dla hodowcy. Koszty ponoszone w ciągu roku w związku z wyżywieniem, pielęgnacją i wizytami u weterynarza to jedynie część wszystkich wydatków na pupila, które w przypadku większych ras mogą wynosić nawet do tysiąca złotych. Posiadanie zwierzaka nie wymaga więc jedynie przemyśleń nad własnymi chęciami wychowania psa, lecz przede wszystkim możliwościami finansowymi – te bowiem są bardzo istotne w momencie sprawowania opieki nad zwierzakiem.

Tagi

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close