
Posiadanie psa to nie tak beztroski czas, jak powszechnie sądzą osoby nieposiadające zwierzaków. Już samo kupienie psa z hodowli stanowi wydatek przekraczający często 2000 złotych, a to dopiero początek regularnych kosztów, ponoszonych w czasie życia pupila. W przypadku zwierzaka zabranego ze schroniska udaje się ograniczyć początkowe koszty jego posiadania – jednak nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie. Ile więc kosztuje utrzymanie psa?
Wyprawka i wydatki na jedzenie
Już w pierwszych dniach posiadania psa należy liczyć się z wydatkami poniesionymi w związku z wyprawką. Są to bardzo uzasadnione koszty, które pozwolą zwierzęciu zadomowić się w nowym środowisku, a przede wszystkim umożliwią mu właściwe funkcjonowanie. W skład podstawowej wyprawki dla psa wchodzą miski na jedzenie oraz wodę, karma, legowisko, gryzaki, smycz i obroża. Hodowcy, którzy dysponują większą ilością gotówki lub chcą wyjątkowo umilić życie swojemu pupilowi mogą doliczyć do swoich wydatków także smakołyki, zabawki, witaminy, czy szczotkę do pielęgnacji sierści. Koszt zakupu wyprawki w podstawowej wersji to około 150 – 200 złotych. Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem zwierzaka mogą pojawić się dodatkowe koszty, związane między innymi z wymianą legowiska na większe, czy dokupieniem niezniszczonych zabawek.
Przez cały okres posiadania zwierzęcia ważnym wydatkiem będzie również jedzenie. Układ trawienny psa jest bardziej wrażliwy, niż ludzki stąd warto powstrzymywać się przed “dokarmianiem” pupila resztkami z obiadu i tym podobnymi. Koszt zakupu kilograma dobrej, suchej karmy rozpoczyna się od 20 złotych. Mokre posiłki z puszek lub gotowane jedzenie to każdorazowy koszt około 5-10 złotych. Uwielbiane przez psy smakołyki to kolejny wydatek dla hodowcy – ich paczka może kosztować około 10 złotych. Miesięczne wydatki na pokarm dla psa często zaczynają się już od 100 złotych w przypadku najmniejszych raz. Im większy zwierzak, tym większe koszty.
Co z pielęgnacją?
Nie wolno zapominać, że pupil wymaga pielęgnacji i opieki weterynaryjnej, a te będą dodatkowym wydatkiem dla właściciela. Coroczne szczepienie przeciw wściekliźnie to około 30 złotych, z kolei koszt rocznego odrobaczania to średnio 120 złotych. Właściciele ras wymagających wizyt u “psich fryzjerów” muszą liczyć się z kosztem około 60 złotych za umycie zwierzaka, jego obcięcie i przycięcie pazurków. Dodatkowo wydatkiem będą wszystkie leki i wizyty u weterynarza związane z chorobami pupili – mogą być one związane ze sterylizacją, czyszczeniem zębów, bądź leczeniem chorób u psów starszych. Zazwyczaj ceny wizyt rozpoczynają się wówczas od 100 złotych.
Jak widać, już roczne wychowanie psa stanowi niemały wydatek dla hodowcy. Koszty ponoszone w ciągu roku w związku z wyżywieniem, pielęgnacją i wizytami u weterynarza to jedynie część wszystkich wydatków na pupila, które w przypadku większych ras mogą wynosić nawet do tysiąca złotych. Posiadanie zwierzaka nie wymaga więc jedynie przemyśleń nad własnymi chęciami wychowania psa, lecz przede wszystkim możliwościami finansowymi – te bowiem są bardzo istotne w momencie sprawowania opieki nad zwierzakiem.