BiznesFinanse

Wynajmij bezpiecznie swoje mieszkanie: poznaj 3 najważniejsze wskazówki

Posiadanie nieruchomości to nie tylko inwestycja, ale też regularny zysk, który możemy otrzymać, jeżeli wynajmiemy mieszkanie. Każdy właściciel nieruchomości z pewnością chciałby znaleźć osobę, która dba o wnętrze, płaci czynsz w terminie i nie sprawia kłopotów. Jak w takim razie znaleźć najemcę idealnego? Co warto zweryfikować przed podpisaniem umowy? W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie? Z pewnością te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które planują wynająć w najbliższym czasie swoją nieruchomość. Aby nieco ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym opisaliśmy 3 najważniejsze wskazówki związane wynajęciem mieszkania.
Wynajmij bezpiecznie swoje mieszkanie: poznaj 3 najważniejsze wskazówki

Oczywiście kwestie, które należy zweryfikować, zależą od wielu czynników między innymi rodzaju umowy, czasu jej trwania i tym podobne. Ważne jest jednak to, aby nie pominąć również poniższych zagadnień.

WSKAZÓWKA 1 – OCZEKIWANIA

Bardzo często zdarza się, że w trakcie trwania umowy, pojawiają się kwestie, których wcześniej nie omówiliśmy z najemcą. Może dotyczyć to różnych obszarów jak na przykład doposażenie mieszkania. Co to oznacza? Zdarza się, że nasz przyszły lokator nie posiada swoich sprzętów AGD lub RTV, a my nie poruszyliśmy tego temu przed podpisaniem dokumentów. W konsekwencji najemca może oczekiwać zakupienia urządzeń w trakcie trwania umowy. Jest to sytuacja hipotetyczna, jednak często do takich dochodzi, dlatego podczas rozmowy określ:

  • wysokość kaucji,
  • rodzaj umowy,
  • okres najmu,
  • swój stosunek do posiadania zwietrzą oraz palenia papierosów,
  • pokrycia kosztów z naprawą lub wymianą uszkodzonych mebli, czy sprzętów.

To z pewnością pomoże obu stronom.

WSKAZÓWKA 2 – PRAWIDŁOWA UMOWA

Wiele osób, które chcą wynająć swoje mieszkanie, szuka wzorów umowy w internecie. W rezultacie pobiera ogólny wzór, który nie zawiera wielu ważnych ustaleń. Jeżeli nie wiemy, jakie punkty powinna zawierać, wówczas warto skorzystać z pomocy pośredników w obrocie nieruchomościami lub kancelarii prawnej. Jest to jednorazowy i niewielki koszt w porównaniu do tego, co możemy zyskać w losowej sytuacji, której nie możemy przewidzieć.

WSKAZÓWKA 3 – PROTOKÓŁ

Chociaż podpisanie umowy i rozmowy z najemcą mogą przebiegać bez żadnych problemów, warto pamiętać o tym, że jednak powierzamy nasze mieszkanie obcej osobie. Kluczowym dokumentem będzie zatem protokół zdawczo-odbiorczy najlepiej z dokumentacją zdjęciową wynajmowanego mieszkania. Protokół jest niezwykle pomocy, gdy kończy się umowa najmu i rozliczamy się z kaucji, którą posiadaliśmy.

Te trzy wskazówki to podstawowe zasady, które powinny uchronić nas przed konsekwencją nieprzewidzianych zdarzeń. Ważne jest również to, aby na bieżąco monitorować płatności np. jeżeli w mieszaniu są media na nasze imię i nazwisko, a opłaty za TV są po stronie najemcy. Jeżeli zauważymy problemy z płatnością, należy jak najszybciej skontaktować się z lokatorami, którzy u nas mieszkają. Przekładanie spłaty o kolejne tygodnie, czy miesiące to pierwszy sygnał do tego, że jedna ze stron nie wywiązuje się z umowy.

Zobacz:  Faktoring i wszystko co musisz o nim wiedzieć

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close